Blisko natury

 

Znakiem rozpoznawczym Żytna są bujne lasy i czyste powietrze.To miejsce, w którym można wypocząć na łonie natury. Malownicze lasy, przepływająca przez gminę rzeka Pilica, trasy rowerowe, szlaki turystyczne i rezerwaty stanowią naturalne otoczenie dworu. Przez cały rok udostępniamy naszym gościom sprzęt sportowy: rowery, kije do nordic walking, sprzęt do gry w bule. Dodatkową atrakcję stanowi nasza stadnina koni, usytuowana vis a vis Dworu.

Wiele miejsc do zobaczenia

Na terenie gminy warto zobaczyć dwory i parki, a także kaplicę ariańską w Silniczce, kościół parafialny i zespół pałacowy w Maluszynie. Nasza zielona gmina posiada kilka „perełek” wpisanych do rejestru zabytków, jednakże jej największym magnesem jest natura i malownicze krajobrazy.

atrakcje

Kościół neogotycki

Zainteresowani architekturą mogą zwiedzić murowany kościół neogotycki z dwu wieżową fasadą. Kościół powstawał w latach 1860-74, a projekt wyszedł spod ręki Stanisława Gołębiowskiego. We wnętrzu znajdują się klasycystyczne ołtarze.

Rezerwat przyrody Dębowiec

Obszar rezerwatu to 47 ha, na którego obszarze zachowany jest las grądowy z udziałem lipy szerokolistnej i drzewostanami dębowymi, wiązowo-jesionowymi i lipowymi. Rośnie tu 355 gatunków roślin. Żyje tu 50 gatunków ptaków.

Szlak turystyczny

Przez południową część gminy Żytno biegnie bardzo malowniczy szlak turystyczny (żółty). Ma on początek we wsi Ewina (miejsce bitwy partyzanckiej we wrześniu 1944 roku) a koniec w miejscowości Maluszyn. Jego odcinkiem jest także rezerwat.

Zarezerwuj Pokój

Do Państwa dyspozycji mamy 20 wspaniałych w pełni wyposażonych pokoi

Dwór w Żytnie

ul. Konopnickiej 92
97-532 Żytno

Projekt pn.: „Adaptacja dworu Jana Nepomucena Siemieńskiego (wraz z parkiem dworskim) w Żytnie na cele turystyczno-kulturalne” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.